POCIĄGI – KATEGORIE KLASYCZNE cz. II

pociąg
Categories:Pociągi

W pierwszym artykule opisaliśmy kilka kategorii pociągów, dziś przedstawiamy kolejne, oto one:

- hotelowy – jest to nocny pociąg pospieszony, jaki wyposażony jest w kuszetki do spania oraz wagony sypialniane, umożliwiające wypoczynek

- ekspresowy – tu natomiast chodzi o błyskawiczną  jazdę pociągiem z jednego punktu startowego do miejsca docelowego, a w tym celu konieczne jest pokonywanie trasy jak najsprawniej, czyli bez zatrzymywania się na określonych stacjach kolejowych. Jazda ekspresowym pociągiem ja najbardziej jest opłacalna z perspektywy osób, którym zależy na wygodzie i pełnym komforcie jazdy, a także na szybkości przemieszczania się.

- Intercity – to jest stosunkowo niedawno obowiązująca kategoria, jaka została wprowadzona do klasyfikacji ogólnej pociągów kolejowych w Polsce mniej więcej gdzieś w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Pod tą kategorią kryją się natomiast ekspresowe pociągi o klasie wyższej, a więc lepsze jakościowo i opierające się na dużo korzystniejszych warunkach oferowanych pasażerom. W takich środkach transportu nie jest dziwne, iż podróżujący otrzymuje poczęstunek, że może skorzystać z bezpłatnego dostępu do WIFI, że może obejrzeć wygodnie film czy też nie marznie w zimie za sprawą zainstalowanego w siedzeniach nowoczesnego  systemu ogrzewania, zaś w zimie – klimatyzacji.

- EuroCity – w tym zakresie praktycznie wszystko, o czym wspomnieliśmy wyżej podczas charakterystyki pociągów InterCity się zgadza. To dokładnie ten sam poziom, ta sama jakość i identyczne standardy, ale różni się to brakiem poczęstunku, który wyróżniany jest z kolei w pojazdach typu InterCity. Warto wspomnieć, że jak wskazuje na to już samo zestawienie nazw w tym pociągu – EuroCity to środek międzynarodowy.